Diagnostika a léčba syndromu diabetické nohy pro praxi
  Daniela Čechurová, Zdeněk Rušavý et al.
Obecný přehled

Terapie

Kasuistiky

Protetická péče

Diabetická obuv je jeden z nejdůležitějších preventivních léčebných faktorů.
Edmons v r. 1986 ukázal, že po zhojení DN dojde k recidivě u 83% pacientů, kteří nosili nadále původní obuv, ale pouze u 26% pacientů, kteří nosili speciální diabetickou obuv. Tato oblast prevence vzniku defektu a léčby diabetické nohy se rozvíjí v posledních letech i v České republice. Speciální obuv je součástí zásad ošetřování nohou (viz edukace) u rizikové skupiny diabetiků.

Preventivní obuv

U diabetiků nad 50 let věku je významně širší v metatarzo-falangeální oblasti ve srovnání s nediabetiky, drápovité prsty a vbočený palec byly zjištěny u více než 25% diabetiků. Je odhadováno, že více než 76% diabetiků nad 50 let potřebuje speciální preventivní obuv, která může zabránit vývoji vředu.

Obuv ortopedická speciální

Hluboká a široká kožená obuv. Podešev je tuhá kolébkovitě vytvarovaná (rocker sole) a umožňuje snížení tlaku na chodidlo v oblasti hlaviček metatarzů. Obuv umožňuje vložení individuálně na míru zhotovené ochranné vložky. Speciální formou je poloviční obuv (polobota), kterou lze odlehčit přední nebo zadní část nohy.

Individuální ortopedická obuv šitá na míru

Obuv vhodná pro těžké deformity nohy při Charcotově osteoarthropatii a po operačních výkonech s následnou deformací nohy. Tato obuv je šitá na míru po sejmutí otisku tvaru nohy na specializovaném protetické pracovišti.

Individuální na míru zhotovené ochranné vložky

Vyrábějí se na specialisovaném protetickém pracovišti dle otisku tlaků na plosku nohy pomocí přístroje – pedobarografu, který je napojen na počítač.Měřené údaje se promítnou do konstrukce vložky a konečný relief vložky je získán termoplasticky. Vložka je vkládána do hluboké a široké obuvi.

Zajištění protetické péče

Preventivní obuv po schválení revizním lékařem je částečně hrazena pojišťovnou (1000 Kč). Žádost a předpis vydává diabetolog (1x za 2 roky) u „rizikové nohy“ (Wagner 0 – viz klasifikace diabetické nohy). V této obuvi je poměrně značný výběr barev i tvarů.

Ostatní typy obuvi jsou rovněž hrazeny pojišťovnou, ale na předpis ortopeda. Odborní protetici přijíždějí i s pedobarografem a vybavením na získání odlitku tvaru nohou většinou do center diabetické nohy. Po vyšetření pacientů většinou do 1-2 měsíců se vrací i s hotovou obuví nebo ochrannou vložkou.

Zásady ošetřování nohou u rizikové skupiny diabetiků

  1. Boty – kožené s dostatkem prostoru pro prsty, nejlépe šněrovací s podpatkem 1 – 2 cm. Před obutím prohlédnout botu a odstranit případné cizí těleso.
  2. Nenosit sandály, nechodit naboso, nosit bavlněné ponožky
  3. Denně prohlížet nohy (zrcátko, druhá osoba)
  4. Hygiena nohou (denně koupat, dobře vysušit i meziprstí, pemzou zbrousit nášlapky, používat krémy na kůži s antimykotickým účinkem, masírovat nohy po koupeli)
  5. Svěřit péči o nohy odbornému pedikérovi.
  6. Střídat obuv nejlépe po 2 hodinách
  7. Každý drobný defekt léčit jako velké zranění a poradit se s podiatrem.