Diagnostika a léčba syndromu diabetické nohy pro praxi
  Daniela Čechurová, Zdeněk Rušavý et al.
Obecný přehled

Terapie

Kasuistiky

Léčba syndromu diabetické nohy ischemické etiologie

Přístup k léčbě syndromu DN se liší podle etiopatogenetických faktorů vzniku.

     

Docílení kompenzace diabetu.

Léčba inzulínem není bezpodmínečně nutná, ale léčba PAD je často nedostatečná. Nikdy nezapomínáme na vyšetřování a léčbu ostatních rizikových faktorů (hypertenzní nemoc, hyperlipoproteinémie) a ostatních projevů generalizované aterosklerózy (poslechový nález nad karotidami event. DUSG karotid, EKG) (viz kasuistika ischemický defekt 5).

Zákaz kouření je bezpodmínečný!

Angiografické vyšetření

U všech ischemických defektů, které nejeví známky hojení je indikované angiografické vyšetření. Před vyšetřením je nutné zhodnotit rizika výkonu, vyšetřit clearance kreatininu a kvantitativní proteinurii (i samotná proteinurie u diabetické nefropatie představuje určité riziko výkonu). Pacient musí být poučen (vhodný je podpis pozitivního reverzu – informovaného souhlasu s výkonem) a k výkonu připraven (úprava medikace, dostatečná hydratace, event. indikace vyšetření s neionickou kontrastní látkou u renální insuficience) (viz kasuistika ischemický defekt 2 a 3).

Revaskularizační výkon

PTA (perkutánní transluminální angioplastika), bypass – výkony indikuje cévní chirurg a intervenční rentgenolog. Jsou základem úspěšného hojení ischemického defektu. (viz kasuistika ischemický defekt 1 a 5)

Antibiotická léčba na podkladě kultivačního nálezu

U ischemického defektu je obzvláště důležitá včasná antibiotická terapie v případě přítomnosti infekce.

Analgetická léčba

- nešetřit analgetiky. Ischemické gangrény jsou silně bolestivé, často používáme i opiáty (Valoron gtt, depotní morfinové preparáty, ...).

Expozice v hyperbarické komoře

Pouze část defektů je vhodná pro expozici v hyperbarické komoře. Měření transkutánního tlaku kyslíku v místě defektu a jeho změny po expozici v hyperbarické komoře určí vhodné adepty pro tuto léčbu (viz diagnostické metody). (viz kasuistika ischemický defekt 6).

Vasodilatační léky a infuze

– jejich efekt je zpochybňován. Vasodilatační efekt prostaglandinů je jen krátkodobý.

Reologika

– běžně používaná – kyselina acetylsalicylová, pentoxyphyllin

Lokální ošetřování

Postup se liší od postupu u syndromu diabetické nohy neuropatické etiologie. Převaz je většinou velice bolestivý. Neprovádíme rozsáhlejší debridement, snášením nekrózy se nedocílí epitelizace ani granulace z okolí. V případě , že nelze provést revaskularizační výkon snahou je zabránit infekci, vývoji vlhké gangrény, která může bezprostředně ohrozit nohu nebo i život nemocného.

SÁDROVÁ ČI PLASTOVÁ FIXACE NOHY S ISCHEMICKÝM DEFEKTEM JE KONTRAINDIKOVÁNA


Obuv

Je nutná dostatečně dlouhá, široká, hluboká a měkká obuv s cílem ochránit ohrožené akrální části nohy. Ulcerace často vznikají působením mírného, ale dlouho trvajícího tlaku v důsledku špatné obuvi.

Edukace diabetika a jeho okolí

(viz edukace)