Diagnostika a léčba syndromu diabetické nohy pro praxi
  Daniela Čechurová, Zdeněk Rušavý et al.
Obecný přehled

Terapie

Kasuistiky

Klasifikace diabetické nohy

Nejvíce užívaný systém klasifikace závažnosti diabetické nohy je Wagnerova klasifikace. Dle tohoto systému lze vypracovat obecný algoritmus sledování a léčby pacientů s diabetickou nohou.

Klasifikace diabetické nohy dle Wagnera - Meggita
stupeň 0stupeň 1stupeň 2stupeň 3stupeň 4stupeň 5
noha s vysokým rizikem ulceracípovrchová ulceracehluboká ulcerace bez zánětuhluboká ulcerace + flegmona, absces, osteomyelitislokalizovaná gangrénagangréna celé nohy


Stupeň 0

Lze jej klasifikovat jako rizikovou nohu (viz kapitolu diagnostika). To znamená, že pacient s tímto typem nohy má vysokou pravděpodobnost vzniku diabetického vředu (viz kasuistiku neuropatický defekt 4).


Stupeň 1

Povrchové vředy, které nezasahují pod dermis a nejsou infikované. Pokud je příčinou vředu ischémie, nacházejí se kdekoli na noze s predominancí akrálních částí. Většinou je v okolí hyperemický lem, nejsou přítomny nášlapky. Vředy bývají bolestivé a rychle se infikují. Pokud se jedná o čistě ischemické vředy je na některých pracovištích používána klasifikace dle Fontaina. Používání kontaktní sádry k znehybnění končetiny je u ischemických defektů kontraindikováno, rovněž je volen konzervativní postup při chirurgickém čištění rány, protože tkáň pod defektem je hypoxická, nedochází k hojení, ale naopak k zvětšení defektu. Základem léčby je kvalitní angiologické vyšetření s cílem revaskularizace.

Neuropatické vředy vznikají v místě zvýšeného plantárního tlaku, často pod nášlapkem. Nejúčinnější léčbou neuropatického defektu 1. stupně a s velice dobrým výsledkem je odlehčení končetiny a odstranění nášlapků (viz kasuistiku neuropatický defekt 2). Pokud se nášlapky tvoří dál, budí to v nás podezření na horší compliance - pacient nohu neodlehčuje. Zde je namístě využít kontaktní sádry, poloboty a intenzifikovat edukaci nemocného.


Stupeň 2

Jedná se o hluboké vředy bez infekce. Vřed zasahuje pod dermis do hlubších tkání nohy. Princip terapie je shodný se stupněm 1. V důsledku nedostatečné péče nebo i z neznámých příčin v případě vzniku infekce přechází tyto defekty rychle do závažného stupně 3.


Stupeň 3

Noha je červená, oteklá, teplá - známky flegmóny. Často bývají přítomny abscesy pod plantární fascií a v hlubokých tkáních nohy. Nezřídka se vyskytuje i osteomyelitida. Toto stadium představuje přímé ohrožení nohy amputací. Vždy vyžaduje přijetí do nemocnice, iniciální chirurgický výkon, často v celkové anestézii (drenáž hlubokých abscesů, drobná amputace, vynětí zanícené kosti, někdy i primární amputace končetiny), parenterální léčbu antibiotiky, intenzivní snahu o kompenzaci diabetu (viz kasuistika neuropatický defekt 3).


Stupeň 4

Zahrnuje gangrénu přední části nohy, která vyžaduje amputaci. Ischemická gangréna prstů může vzniknout na podkladě infekce měkkých tkání a zánětlivé vaskulitidy u původně intaktního tepenného systému.
Snaha veškerého zdravotnického personálu je provést co nejmenší amputační výkon. U neuropatické etiologie gangrény je snaha o drobné amputace (prstů) na rozdíl od ischemické končetiny, která má podstatně horší prognózu, je nutné zvažovat pravděpodobnost hojení rány po nízké amputaci (viz kasuistiky ischemický defekt 5, 2 a 7). Vysoká amputace u syndromu DN by neměla být indikována bez předchozího angiografického vyšetření a zhodnocení možnosti revaskularizace .


Stupeň 5

Jedná se o gangrénu celé nohy, kde je indikována amputace. Je snaha o komplexní péčí s cílem snížení vysoké mortality těchto nemocných (viz kapitolu epidemiologie). Při kvalitním peroperačním monitoringu je uváděno stejné operační riziko revaskularizace jako amputace. Z dlouhodobého ekonomického pohledu je revaskularizace levnější, především v důsledku snížení nákladů na sociální péči po velké amputaci (viz epidemiologe).


Nehojící se vřed

U určité skupiny pacientů nedochází k hojení diabetického vředu. Tento stav je označován jako nehojící se vřed, nebo chronický vřed a perzistuje po mnoho měsíců a někdy i let (viz kasuistika neuropatický defekt 1). Jednou z příčin u ambulantních pacientů je nedostatečná spolupráce pacienta (compliance), nadměrná chůze, nevhodné boty, krátká doba nošení speciální obuvi a tudíž nedostatečné odlehčení končetiny u neuropatického defektu. U těchto pacientů zjišťujeme rychlou tvorbu nášlapků při ambulantních kontrolách. Na zpomaleném hojení se rovněž podílí infekce, často plísňová, chronická dekompenzace diabetu a otok. U pacientů na lůžku je nejčastější příčinou nehojícího se vředu ischémie. Byla nalezena u 6O% nehojících se vředů na lůžku. 46% těchto vředů končilo amputací. Příčinou zpomaleného hojení vředu na lůžku však může být již zmiňovaná dekompenzace diabetu, infekce, renální insuficience, ale i podvýživa.
V případě, že maximální komplexní péče o neuropatický vřed nevede po 4 týdnech ke známkám hojení je nutné zvážit provedení angiografického vyšetření a vyloučit přítomnost němé ischémie.


Klasifikace ischemické gangrény dle Fontaina
I. stadium/td>chladná kůže, atrofie kůže, vymizelé ochlupení, snížený kotníkový tlak
II. a) stadiumintermitentní klaudikace - interval nad 100 - 200 m
II. b) stadiumintermitentní klaudikace - interval pod 100 - 200 m
III. stadiumstádium klidových bolestí
IV. a) stadiumstadium vzniku defektu - nekrozy, kotníkový tlak > 80 mmHg
IV. b) stadiumstadium vzniku defektu - nekrozy, kotníkový tlak < 50 mmHg



algoritmus sledování a léčby pacientů s diabetickou nohou